Dostępne zwiedzanie zmodernizowanych Czytelń Biblioteki Narodowej

Biblioteka Narodowa zaprasza studentów będących osobami z niepełnosprawnościami słuchu lub wzroku do zwiedzania z przewodnikiem. Zwiedzający poznają bardzo ciekawe aspekty funkcjonowania BN i jej historii, a także nowe udogodnienia dostępności (m. in. elektroniczny system wsparcia orientacji przestrzennej, stanowiska komputerowe w Czytelniach, usługa tłumacza PJM online). Zwiedzanie będzie tłumaczone na język migowy (PJM). Zgłoszenia indywidualne lub grupowe są przyjmowane do udziału w zwiedzaniu w następujących terminach:

  • 18 kwietnia 2023, godz. 10:00,
  • 20 kwietnia 2023, godz. 10:00,
  • 9 maja 2023, godz. 10:00,
  • 11 maja 2023, godz. 10:00.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres:

a.glowacka@bn.org.pl

Czas zwiedzania wynosi około 1 godz. 30 min.

Osoby głuche i słabosłyszące lub niewidome i słabowidzące mogą zgłaszać się razem z osobami towarzyszącymi. Zwiedzanie jest otwarte.


Do Biblioteki Narodowej można dzwonić korzystając z usługi tłumacza języka migowego online. Tłumacz jest dostępny tutaj.

W Kolekcji „Dostęp do Skarbów Biblioteki Narodowej” w serwisie polona2.pl udostępniliśmy kolejne cyfrowe kopie rękopisów, z dodanym formatem dostępnym dla osób niewidomych i słabowidzących:

Tadeusz Gajcy – Do potomnego,

Kazimierz Przerwa-Tetmajer – Z VI seryj poezyj: z cyklu Tęsknica…,

Stanisław Ignacy Witkiewicz – Marzenia improduktywa: dywagacja metafizyczna.

Kolekcja „Dostęp do Skarbów Biblioteki Narodowej” jest dostępna
tutaj
.

Osobom niewidomym teraz jest łatwiej poruszać się po Bibliotece Narodowej. Orientację przestrzenną wspiera system znaczników elektronicznych. Informacje o przestrzeni konsultowaliśmy z niewidomymi użytkownikami. Na stronie internetowej można pobierać wskazówki dojazdu i dojścia z przystanków do budynków Biblioteki Narodowej na Polu Mokotowskim w Warszawie. Wskazówki do pobrania tutaj.

W Czytelniach BN są dostępne stanowiska komputerowe wyposażone w programy asystujące, skanery, a także stacjonarne i przenośne powiększalniki. Czytelnicy mogą również korzystać z urządzenia lektorskiego.


Zachęcamy do przekazywania niniejszej informacji osobom niewidomym i słabowidzącym, a także osobom głuchym i słabosłyszącym, które mogą być zainteresowane poznaniem bogactwa zbiorów, w tym skarbów narodowej książnicy.

Zwiedzanie jest organizowane w ramach Projektu pn.: „Dostęp do Skarbów Biblioteki Narodowej” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa w ramach projektu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.