Zostań Dawcą szpiku na UJD, 15-21.04.2024 r.

Zostań Dawcą szpiku

Zarejestruj się na swoim Wydziale!!!

Wydział Humanistyczny – Parter budynku, ul. Armii Krajowej 36a, 15 – 21 kwietnia 2024, godz.: 8:00 – 18:00

Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych – Budynek A Parter, ul. Armii Krajowej 13/15, 15 – 21 kwietnia 2024, godz.: 8:00 – 18:00

Wydział Prawa i Ekonomii – Parter budynku, ul. Dominika Zbierskiego 2/4, 15 – 21 kwietnia 2024, godz.: 8:00 – 18:00

Budynek Główny – Hol główny, ul. Jerzego Waszyngtona 4/8, 15 – 21 kwietnia 2024, godz.: 8:00 – 18:00

Serdecznie zapraszamy!!!

O Fundacji DKMS
Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 r. jako niezależna organizacja pożytku publicznego i jest największym ośrodkiem Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych w kraju. Misją fundacji jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie, potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Wypełniamy ją każdego dnia poprzez rejestrowanie nowych potencjalnych Dawców szpiku i komórek macierzystych oraz utrzymywanie ich gotowości do pomocy Pacjentom cierpiącym na nowotwory krwi. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego niespokrewnionego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie i wynosi od 1:20 000 do 1 do kilku milionów. Im więcej potencjalnych Dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia chorych cierpiących na nowotwory krwi.

Kto może zostać Dawcą?
Dawcą może zostać ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI. Medyczne kryteria wykluczające możliwość rejestracji zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 12.03.2010 r. w sprawie ośrodków Dawców szpiku.

Na czym polega rejestracja?
Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy wziąć udział w organizowanej na Twojej uczelni akcji rejestracji, wypełnić formularz i za pomocą specjalnych pałeczek pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Można również wejść na stronę dkms.pl i zamówić do domu pakiet rejestracyjny, zawierający formularz i pałeczki do samodzielnego pobrania wymazu, a potem niezwłocznie odesłać go do fundacji. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, potencjalny Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3 – 4 miesięcy.

Rejestracja w bazie jest BEZPŁATNA!!!