Budowa zasobów cyfrowych przyjaznych studentom z niepełnosprawnościami.

Szkolimy się dla Was

W dniach 15-30 czerwca 2021 r. odbyło się szkolenie „Budowa zasobów cyfrowych przyjaznych studentom z niepełnosprawnościami”, skierowane do pracowników administracyjnych, redaktorów stron internetowych oraz pracowników dydaktycznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie (dalej: UJD). Celem szkolenia było podniesienie kompetencji pracowników w zakresie tworzenia treści i materiałów dydaktycznych dla osób z niepełnosprawnościami. Podczas szkolenia pracownicy UJD zapoznali się z zasadami dostępności w tworzeniu tekstów i materiałów informacyjno-komunikacyjnych, prowadzenia procesów dydaktycznych, zamieszczania informacji na stronach internetowych Uczelni, a także zasadami przystosowania treści do odbioru na urządzeniach mobilnych dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Dla wielu uczestników szkolenia, było to pierwsze spotkanie z zasadami tworzenia treści dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami. Szkolenie wyposażyło pracowników w wiedzę m.in. z zakresu zasad stosowania alternatywnego opisu zamieszczonych w tekście ilustracji, sposobu wprowadzenia do materiału tego opisu, jak również sprawdzenia czy materiał zawiera wymagane ułatwienia dostępu.
W szkoleniu uczestniczyło 100 pracowników UJD.
Szkolenie zostało zorganizowane przez Pełnomocnika Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami oraz Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami UJD.